Pohádka, původně žánr lidové slovesnosti, představuje obvykle kratší prozaický epický fiktivní příběh zalidněný nezřídka nadpřirozenými bytostmi, jako jsou čarodějnice, vodníci, čerti, víly, skřítci, draci nebo mluvící zvířata. Pohádky jsou často neoddělitelné od mýtů a mohou se v nich zrcadlit skutečné historické události.
Cílem pohádek je pobavení a poučení posluchače či čtenáře. Pro děti bývají pohádky oblíbenými uspávankami, zároveň jim však zprostředkovávají mnoho informací o světě.
Pohádky a příběhy mají pro dítě silný emocionální náboj. Jsou prostředkem relaxace, uspokojují zvídavost, napomáhají jak rozvoji fantazie a obohacování slovní zásoby, tak i utváření vlastních názorů a postojů.
naučit se, jak využít své schopnosti při řešení problému.
Co se týče samotné práce s textem, po receptivní části (texty jsou dětem předčítány, starší děti si je mohou číst samy) by mělo následovat aktivní terapeutické zpracování vyprávěných pohádek a příběhů.
To může probíhat buď jejich vlastní modalitou:
nebo prostřednictvím jiné expresivní terapie, například:
LANGMEIER, Josef. Dětská psychoterapie. Praha : Portál, 2000. 431 s.
MOLICKA, M. Příběhy, které léčí, s. 73-80
POSKIEROVÁ, Lucie. Uplatnění biblioterapie v českých a v zahraničních knihovnách se zaměřením na pohádkoterapii. Brno : Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Kabinet informačních studií a knihovnictví, 2009. Vedoucí diplomové práce Mgr. Barbora Koneszová.
Pohádka [on-line]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pohádka.
POKORNÁ, Iva. Využití prvků expresivních terapií při vzdělávání jedinců s kombinovanými vadami. Brno : Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, Katedra speciální pedagogiky, 2007. Vedoucí diplomové práce: PhDr. Mgr. Dana Zámečníková, Ph.D.
Pro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás ~ vytisknout stránku