Zlobilky

Obálka knihy Zlobilky - ,

Koupit knihu

Vypůjčit knihu

Název: Zlobilky

Autor: Martina Drijverová

DoporučiliMgr. Zuzana Škyříková
V kategorii
Žánr
Věková kategorie
Štítky redakce, , , ,
Štítky uživatelůPomozte nám i ostatním - buďte první, kdo zařadí tuto knihu.

Napsali o knize

Zlobilky v podání Martiny Drijverové jsou výlučně holčičky, které trpí nějakým nešvarem. Zpravidla takovým, kterým obvykle trpí velká většina dětí. Jedna holčička se nechce mýt, druhá dělá kolem sebe stále jen nepořádek a nic nechce uklízet, další se rodičům stále toulá a jiná zase ukazuje na všechno kolem sebe prstem. Rodiče těch holčiček z toho nemají velkou radost, ale náprava se jim nedaří. A když je již situace opravdu vážná, zpravidla zasáhne nějaká čarovná síla. Domeček obživne a holčičku zalehne. Toulavá holčička se docela ztratí, a když neví kudy kam, ze samého zoufalství a přemýšlení, kterou cestou se vrátit, zdřevění a promění se v rozcestník. A právě tehdy se vždy vrátí na scénu rodiče, aby svým nezbedným holčičkám pomohli. Zachráněné holčičky samou láskou a vděčností slibují, že teď už se opravdu polepší.


Ukázka z knihy

Byla jedna holčička a ta bydlela ve velice pěkném domku. Domeček byl celý bleděmodrý a dveře a okna měl bílé. V těch oknech visely krajkové záclonky a před nimi se z truhlíků vinuly růžové muškáty. Před domkem byla zahrada plná růží s velikým trávníkem uprostřed. Byl to prostě takový hezký útulný domeček – aspoň zvenčí. Protože uvnitř nebyl útulný ani trochu. A to bylo zásluhou té holčičky!

Holčička totiž byla hrozná nepořádnice. Nejen, že neukládala své hračky, když si s nimi pohrála, nejen že nechávala knížky ležet na koberci, ona dokonce házela pod postel ohryzky z jablek a špinavé ponožky. Domeček byl z toho celý pryč.

DRIJVEROVÁ, Martina. Zlobilky. 1. vyd. Praha : Albatros, 2009. 75 s. ISBN 978-80-00-01613-9.

Jak pracovat s knihou

Tato kniha spadá to sekce Pohádkoterapie. Více o Pohádkoterapii.

Podle čtenářské úrovně dítěte si příběh může přečíst buď samo, nebo mu ho přečtěte. Jedna z možných technik rozvoje čtenářských dovedností je i střídavé čtení. Chvíli čtete Vy, chvíli dítě. Při volbě jakékoli techniky zvažte atmosféru, náladu vás i dítěte, časové možnosti a především, co skutečně od čtení a příběhu očekáváte.

Následně si o přečteném s dítětem popovídejte:

  • je nutné znát příběh,
  • dopředu stanovit, v čem by dítěti mohl pomoci, co by si mělo uvědomit,
  • fantazie je vítaná, ale vaším úkolem je směrovat ji.

Zjistěte, zda dítě dovede příběh stručně popsat vlastními slovy, zda mu rozumí, děti předškolní či mladšího školního věku (cca do 7 let) mívají někdy problém příběh převyprávět. To je zcela normální, a proto je vhodné mu pomoci návodnými otázkami, na které však již neodpovídejte za něj.

Po prostém připomenutí příběhu je vhodné vytěžit knihu otázkami k zamyšlení:

  • Proč si v kapitole Holčička a šála přestala holčička po narozeninách vymýšlet?
  • V příběhu Holčička a vodníci tatínkovi nejprve nevadilo, že se holčička nemyje. Kdy se to změnilo? Proč myslíš, že mu potom už vadilo? Jakým zvířátkům se holčička podobala?
  • Chtěl/a bys mít kamarádku, která se nemyje? Nechal/a bys ji spát v tvé postýlce?
  • V příběhu Holčička a domeček: Kdybys byl/a domeček této holčičky, taky by ses na ni zlobil/a?
  • Holčička a ryba: K čemu byly ryby holčičce dobré? O jakém zvířátku nevíš, k čemu by mohlo být dobré? V čem si myslíš, že jsi dobrý/á ty?

Mohlo by Vás také zajímat







Pro odborníky, pro média, mapa webu ~ kontaktujte nás